Всичко, което трябва да знаете за кърмата

 11/11/2024 7m, 4s

Кърменето е уникално пътуване за всяка жена, житейско изживяване, което според изследвания свързва психически майката с бебето по специален начин. Кърмата предлага много положителни елементи в развитието на бебето, тъй като има множество хранителни ползи. Кърмата има уникален състав, който се променя в зависимост от възрастта на бебето и времето от деня, в което се произвежда. Независимо дали майката избира изключително кърмене или не, това със сигурност е избор, който може да повлияе само положително на бебето, както в неговото развитие, така и в неговото здраве и тяло.

Разбира се, процесът на кърмене и всички ползи от кърмата е тема, която търсят информация както от бъдещите родители и майки, така и от тези, които вече са официално млади родители. Майчиното мляко, ползите от него, съхранението му и много други са някои от често задаваните въпроси и опасения, които ще обсъдим по-долу.

Какви са свойствата на кърмата?

Свойствата и съставът на кърмата се променят с времето, за да се адаптират към хранителните нужди на бебето, докато расте, от гъстата коластра, която тялото произвежда при раждането, до зрялото мляко, което идва след няколко дни.

Кърмата дори се променя между различните часове на деня, когато се произвежда. Също така е важно да се отбележи, че всяка майка има уникален състав на кърмата. По същество никоя жена няма точно същата кърма като друга и това е така, защото природата е осигурила така, както всяко бебе и организъм не е същото като друго.

Основните компоненти на кърмата са мазнини, вода, витамини (напр. витамини A, K, D, E), ензими, хормони (пролактин) и минерали (напр. калий, калций, натрий) и антитела! Зрялото мляко съдържа 3-5% мазнини, малко под 1% протеини и около 7% въглехидрати. В допълнение към тези макронутриенти, кърмата е пълна с основни ензими, антитела, антиоксиданти и микроелементи като калций, желязо, мед и цинк. Заслужава да се отбележи, че 88% от кърмата се състои от вода. Следователно това е хранителна суперсила за бебетата, пълна с полезни хранителни вещества за тяхното развитие от раждането до отбиването.

 

Какви са ползите от кърмата?

Разбира се, ползите от кърмата са много и различни! Това е уникална формула от хранителни вещества за бебешкия организъм. Той предпазва и укрепва бебето в дългосрочен план, като предпазва тялото му от различни условия. По-конкретно, някои ползи за кърмещите бебета са следните:

  • Те развиват силна имунна система.
  • Те имат по-малко проблеми със стомашно-чревната система, като запек и диария, докато се наблюдава, че кърмата може да допринесе положително срещу коликите през първите месеци, от които много бебета страдат.
  • Предпазват от респираторни и стомашно-чревни инфекции.
  • Допринася за спокойствието на кърмачето благодарение на специалния хормон, съдържащ се в майчиното мляко.

 

Как да съхранявам кърмата?

Запазването на кърмата, особено в случаите, когато майката работи или трябва да отсъства, също е нещо, което тревожи родителите. По-долу е събрана информация за правилното и безопасно съхранение и съхранение на кърмата.

Кърмата се съхранява на стайна температура до 4 часа. Но трябва да бъде защитено и далеч от източници на топлина като печки или слънчева светлина.

Освен това в изолирана хладилна чанта със замразени пакети с лед може да се съхранява до 24 часа. Важно е след 24 часа да го използвате или да го охладите или замразите веднага.

Също така се съхранява в хладилник до 4 дни при 4°C и по-ниска. Допълнителен съвет за съхранение на кърмата в хладилник (и фризер) е да я държите по-близо до гърба, където температурата е по-стабилна.

И накрая, кърмата може да се съхранява замразена до 6 месеца. Не забравяйте да маркирате всяка торба с датата на изцеждане и първо използвайте най-старото мляко. Процесът, чрез който размразявате кърмата от замразяване, също е много важен.

Например, кърмата може да се съхранява:

  • В хладилник при температура 4 ⁰C до 48 -72 часа
  • Във фризер -18 ⁰C до 1 месец
  • Във фризер -20 ⁰C до 3-6 месеца

Някои начини за размразяване на кърмата са както следва:

  • Охладете (необходими са около 24 часа за размразяване). След размразяване използвайте в рамките на 24 часа. Важно е да се отбележи, че не е безопасно да се замразява повторно.
  • Оставете кърмата под топла течаща вода, докато се размрази. Като алтернатива можете да го поставите в купа с топла вода и да го оставите да се размрази.

Кърмата никога не трябва да се нагрява или размразява в микровълнова фурна, защото може лесно да прегрее и защото убива хранителните си вещества. И накрая, всеки път, когато загрявате или размразявате кърмата, трябва да я използвате в рамките на следващите 2 часа.

 

Как мога да увелича производството на кърма?

Производството и увеличаването на производството на кърма за задоволяване на нуждите на бебето, докато расте, много често е допълнителен стрес за майките. Разбира се, всяка жена има различно производство на мляко, тъй като има различно тяло, но има някои точки, върху които може да се съсредоточи.

Храненето и приемът на подходящите витамини и други хранителни вещества, необходими за производството на кърма, разбира се е момент, на който всяка майка може да обърне внимание. Диета, богата на витамини, протеини и добри мазнини, определено е важен момент, така че яденето на храни като зеленчуци, млечни продукти, яйца, ядки помага за производството на мляко.

Консумирането на достатъчно количество вода е също толкова важно, тъй като, както вече споменахме, най-големият процент от компонента на кърмата е вода. Освен това, винаги със съгласието и ръководството на лекаря, има витамини като хранителни добавки, които всяка майка може да намери на пазара, за да подобри производството на кърма.

Витамини и хранителни вещества за увеличаване и укрепване на кърмата

Основните витамини и други хранителни вещества за кърменето са както следва:

  • Витамин D: високите нива на витамин D са важни за бебето и майката, а липсата или ниските нива на витамина при майката обикновено означават нисък витамин D при бебето при раждането.
  • Витамин B12: много важен витамин, особено за онези майки, които не ядат месо или консумират намалени количества в диетата си по време на периода на кърмене. Диети с ниски нива на витамин B12 са свързани със забавяне на развитието на бебетата, както показват различни проучвания.
  • Калций: Жените губят до 5% от костната си маса по време на кърмене, така че това е много важен момент както за бременността, така и за кърменето, тъй като бебето или плодът се нуждаят от калций. В крайна сметка майките често или почти винаги приемат ежедневна добавка с калций по време на бременност и кърмене.
  • Бирена мая: Според Американската академия по педиатрия (AAP), наличието на полизахарид в ечемика, използван при варенето на бира, изглежда активира пролактина, който след това помага на майките да увеличат производството на мляко.
  • Омега-3 мастни киселини: Омега-3 мастните киселини са от съществено значение за развитието на мозъка. Кърмата съдържа тези важни мастни киселини DHA и EPA, но техните количества зависят от приема на майката. Приемът на добавки може да увеличи концентрацията им в кърмата.

Кога спира кърмата?

Кърменето и отбиването очевидно е личен избор на всяка майка, но много фактори допринасят за това, като например реакцията на бебето към това пътуване, което майката развива с бебето. Околната среда и условия, тялото на бебето и непредвидени събития като болестта на бебето, но също така и физическото и психологическо здраве на майката.

Кърменето, когато е възможно, е изключителната храна на бебето през първите 6 месеца от живота му. То трябва да продължи и след въвеждането на твърда храна в ежедневната диета, до 12-месечна възраст и разбира се може да има продължение или прекъсване толкова дълго, колкото желаят майката и детето.

Във всеки случай се препоръчва майката да направи постепенно естествено отбиване. С други думи, препоръчва се да се намали честотата с 1 хранене на всеки 2-5 дни, да се увеличат интервалите между храненията и да се намали продължителността на храненията.

 

Кърмата причинява ли алергии?

Алергията към кърмата е необичайна. Алергичните епизоди към кърмата се появяват по-често при деца. Що се отнася до кърмачетата обаче, те обикновено се проявяват с предшестваща фамилна обремененост или когато бебето не е кърмено.

Някои от симптомите на алергия към кърмата включват:

  • Гадене и повръщане
  • Колики, болки в корема, диария
  • Изблици на силен плач
  • раздразнителност
  • Подуване на части от тялото
  • Анафилаксия

Съставът на кърмата е толкова гениален, че просто не може да бъде възпроизведен под формата на мляко на прах, а кърменето е поредното чудо на природата, което още повече свързва майката с бебето с цел неговото развитие. Разбира се, кърменето е подарък на майката за нейното бебе и с правилното напътствие от вашата акушерка и лекар, то може да бъде още едно незабравимо преживяване с вашето бебе.

Препоръчани статии